نام محصول: مخازن تحت فشار و ذخیره
نام لاتین محصول : Pressure Vessle & Storage Tanks
شرح:
طراحی ، ساخت و نصب انواع مخازن تحت فشار و تانک های ذخیره از نوع مخازن کروی و مخازن عمودی و مخازن افقی استفاده شده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و نیروگاهی

 
مخازن تحت فشار


مخازن تحت فشار در ابعاد مختلف وکاربردهايي نظیر
Intermediate storage, gas-liquid separator, reflux drum scrubber, flash drum, steamdrum, special vessel, surge drum, distillation column receiver, pull station dampener
با گستره وسيعي در طیف cryogenic  تا high temperature  و فشار هاي مختلف و با مواد متنوعي اعم از کربن استيل ، استنلس استيل ، کلد ، دوپلکس ، اينکونل ، کرم موليبدن ، مونل و ... طراحي و ساخته مي شوند. استاندارد هاي مختلفي مانند ASME , PD5500 , AD_Merkblatt , UBC, ANSI  و ... در طراحي و ساخت مخازن مورد استفاده قرار مي گيرد.
 مانند جداکننده‌ی سولفور، هوازدا، تانک ذخیره آب تغذیه و ... که کد طراحی آن ASME Sec. VIII و مخازن تحت فشار از قبیل ساکشن درام که با کد (B.S. (PD 5500 طراحی می گردند.
مخازن ذخيره


اين مخازن جهت ذخيره كردن مواد نفتي اعم از نفت خام تا محصولات نيمه تمام و محصولات نهائي قابل عرضه به بازار مصرف در اكثر پالايشگاهها و مجتمع هاي پتروشيمي مورد استفاده قرار مي گيرند .
مخازن سقف ثابت در دو نوع هستند :
ـ مخازن سقف گنبدي
ـ مخازن سقف مخروطي
مخازن سقف شناور در دو نوع هستند :
ـ مخازن سقف شناور پانتون دار ( يك جداره )
ـ مخازن سقف شناور با دك مضاعف ( سقف دو جداره )
مخزن سقف شناور جهت ذخيره مواد نفتي فرار بكار مي رود كه در اين حالت سقف مخزن بر روي سطح مايع قرار گرفته و با آن حركت مي كند لذا از سرعت تبخير مايع نفتي كاسته و از هدر رفتن آن جلوگيري مي شود . از خصوصيات ديگر اين مخزن عدم تجمع بخارات قابل انفجار در بالاي سطح مايع مي باشد . استانداردهاي مورد  استفاده در طراحي ، ساخت و نصب اين مخازن عبارتند از : API  650 , API 620مخازن کروی

مخازن كروي جهت ذخيره سازي مواد مختلف پالايشگاهي و صنايع پتروشيمي تحت فشار و در حجم بالا مورد استفاده قرار مي گيرند که شرایط متفاوتت عملیاتی آن ها به شرح زیر می باشد :
- شرایط عملیاتی فشار بالا / دمای محیط
مورد استفاده جهت نگهداری محصولات مختلفی نظیر ال پی جی ، معیانات گازی ، بنزین و بوتادین
- شرایط عملیاتی فشار بالا / دمای پایین
مورد استفاده جهت نگهداری محصولاتی نظیر گاز مایع (LPG) می باشند . این نوع از مخازن کروی به صورت تک جداره به همراه عایق خارجی می باشند .
- شرایط عملیاتی فشار بالا / دمای بسیار پایین
جهت ذخیره سازه محصولات تحت فرایند کرایوژنیک (Cryogenic) از این نوع مخازن کروی استفاده می شود که به عنوان مثال می توان به استفاده از آنها جهت نگهداری هیدروژن مایع ، اکسیژن مایع ، نیتروژن مایع ، اتیلن و LNG اشاره کرد .
- ذخیره سازی گاز
از این نوع مخازن کروی برای ذخیره سازی گاز های فشرده نظیر هیدروژن ، اکسیژن ، نیتروژن ، هلیوم و آرگون استفاده می شود .
استانداردهاي طراحي ، ساخت و نصب عبارتند از :
AD-MERKBLATT, ASME SEC & DIV I, ASME SEC & CIV II & PD 5500